3 cechy dobrego transkrybenta 

Ustaliliśmy już, że dobry transkrybent to taki, który doskonale włada ortografią i interpunkcją. Jest dokładny i cierpliwy. Potrzebuje biurka, komputera, słuchawek, wygodnego krzesła i odrobiny ciszy. Dzisiaj pogłębimy trochę temat – jakie są kolejne 3 cechy dobrego transkrybenta? Zastanówmy się wspólnie! 

cechy dobrego transkrybenta

Lubi kontakt z klientem

Co prawda, praca transkrybenta nie wymaga kontaktu z klientem face to face. Raczej zaczyna się i kończy na poziomie ustalenia, jak wyglądać ma transkrypcja, jaka jest stawka i deadline. Uważam jednak, że bardzo pomocne jest, gdy transkrybent potrafi nawiązać z klientem pewną więź – a to jest niemożliwe, jeśli tego kontaktu nie lubi! 🙂 

 

Podtrzymaniu relacji z klientem zdecydowanie sprzyja fakt, że my, jako wykonujący zlecenie nie jesteśmy postrzegani jak… Roboty. Dlatego warto do maila od czasu do czasu wrzucić emotkę, zejść odrobinę z bardzo oficjalnego tonu. Po prostu – być jak najbardziej ludzkim! To z pewnością sprawi, że klient do Ciebie wróci (bo między innymi zacznie darzyć Cię sympatią!), a co więcej – poleci innym! To jest bardzo wartościowe. Zleceń, oczywiście, można szukać na własną rękę, ale nie bagatelizujmy wpływu naszych obecnych klientów na pozyskiwanie nowych. Jeśli odpowiednio to rozegrasz – czyli wzbudzisz sympatię, będziesz wywiązywać się z terminów i oczywiście zadbasz o to, aby wykonywać świetne transkrypcje – w pewnym momencie zlecenia będą napływać do Ciebie same. 🙂 

 

Co jeszcze jest ważne? Że potrafisz klientowi przekazać, czego może się spodziewać a także umiejętnie zadawać pytania. Pomoże Ci to uniknąć sytuacji, gdzie klient nie jest zadowolony z efektu końcowego – bo zwyczajnie nie dogadaliście się co do tego, jak transkrypcja ma wyglądać! Różne oczekiwania to dosyć częsty problem – nie tylko w tej branży – dlatego tak ważne jest, aby potrafić w odpowiedni sposób pokazać, co oferujesz a także dogadać się z klientem! 

 

Jak widzisz – warto zadbać o ten aspekt pracy. Wiele osób skupia się wyłącznie na tworzeniu swojego brandu w internecie, zapominając o tym, aby być bardziej ludzkim w kontakcie z klientem na co dzień. A zadowolony klient oznacza… Wiele zleceń! 🙂 Jakie jeszcze są cechy dobrego transkrybenta? 

Dotrzymuje terminów 

Deadline to świętość! Takie zdanie powinno nie opuszczać żadnego transkrybenta od początku do końca zlecenia. Dotrzymanie terminu jest bardzo, bardzo ważne – często bez transkrypcji np. podcaster nie wrzuci odcinka na stronę albo opóźnić się może wypuszczenie kursu internetowego. Pamiętajmy, że w niektórych przypadkach naprawdę czas to pieniądz. Bycie nieterminowym również nie pomoże nam w utrzymaniu sympatii, ani pozyskaniu nowych klientów! 

 

Co pomaga w dotrzymywaniu terminów? Umiejętne rozplanowanie pracy. Warto sprawdzać, ile zajmuje Ci minuta nagrania, ale pamiętaj, że czasem transkrypcja może zająć Ci dłużej. Dlaczego? Weź pod uwagę, że dany transkrypt może mieć wiele niezrozumiałych dla Ciebie słów, które należy sprawdzić. Może rozmówca nie będzie mówił wyraźnie? Może na nagraniu jest kilku rozmówców i przerywają sobie nawzajem? 

 

To wszystko może sprawić, że zamiast trzech godzin, spędzisz na nagraniu cztery lub więcej. Dlatego tak ważne jest, aby dać sobie odpowiedni bufor czasowy! I nie bój się zostawiać ogromnej ilości zapasu. 🙂 Jeśli jednak klient zasugeruje, załóżmy, poniedziałek rano – zadbaj o to, aby transkrypt gotowy był na niedzielę rano. Maksymalnie – niedzielę wieczorem! 🙂 

 

Oczywiście, to Twój biznes i zrobisz jak chcesz – to jest kolejna z wielu zalet pracy transkrybenta, ale naprawdę bardzo zachęcam Cię do tego, żeby nie lekceważyć przydatności buforu czasowego! 🙂 

Jest sumienny

Wywiąże się ze swoich obowiązków. Zadba o wszystko, czego dotyczy umowa z klientem. Nie pominie ani pół zdania – chybachyba że transkrypcja zawiera redakcję i owe pół zdania niczego nie wnosi. 🙂 Z tym też jednak trzeba być ostrożnym! 

 

Należy pamiętać, że nigdy nie wiemy, co dla klienta jest szczególnie istotne – dlatego nie wolno nam pozwalać sobie na samowolkę! Sumienność to naprawdę bardzo ważna cecha – i powinna być postawiona tuż obok cierpliwości. 🙂 Oczywiście, sumienność w pracy cechować powinna każdego pracownika. Nie tylko transkrybentów!  

 

Sumienny transkrybent z pewnością wywiąże się z terminów, dostarczy klientowi perfekcyjną transkrypcję. Z należytą powagą potraktuje swoje obowiązki – dzięki temu będzie wykonywać swój zawód dobrze i nie będzie mieć trudności ze znalezieniem żadnego zlecenia! Co więcej – wzbudzi zaufanie. Klienci więc zostaną – nie będą szukać dalej! 

 

cechy dobrego transkrybenta

 

To wszystko na dzisiaj! Mam nadzieję, że wystarczająco rozjaśniłam Ci pojęcie dobrego transkrybenta. 🙂 I w przypadku, gdy chcesz rozpocząć pracę w tym zawodzie i w sytuacji, gdy poszukujesz odpowiedniego zleceniobiorcy! Zachęcam Cię do obserwowania mnie na Facebooku – bądź ze mną na bieżąco! Będzie mi też bardzo miło, jeśli podasz ten tekst dalej. Niech jak najwięcej osób wie, jakie są 3 cechy dobrego transkrybenta! 🙂 

 

Do kolejnego wpisu! 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *