Budowanie pozycji eksperta – jak to robić?

W Internecie możemy znaleźć wiele informacji na temat eksperckiego wizerunku. W dzisiejszym tekście chciałam przedstawić Wam kilka prostych zasad, których wdrożenie pomoże nam relatywnie szybko i trwale zbudować pozycję eksperta. 

Zacznijmy jednak od nieco innej kwestii!

Człowiek, Czytanie, Ekran Dotykowy, Blog, Cyfrowy

Do czego potrzebna jest nam pozycja eksperta?

Czyli – dlaczego powinno nam na tym zależeć? Czy działasz online, czy pracujesz w korporacji – pozycja eksperta to coś, co z pewnością pomoże Ci w wielu kwestiach zawodowych. Nierzadko też prywatnych! 

Zacznijmy od tego, że my ludzie uwielbiamy autorytety. Jest to coś, czemu nie ma co się sprzeciwiać – tak po prostu jest. 🙂 Jestem przekonana, że każdy z nas ma autorytet – nawet ci, którzy wolą raczej łamać zasady niż się ich trzymać! 

Z tego powodu właśnie, odpowiednio dbając o swoją pozycję czy wizerunek, możemy wpłynąć na to, jak jesteśmy postrzegani. Na czym nam zależy? Na byciu postrzeganym jako ekspert, czyli niejako autorytet. Co cechuje osoby, na których się wzorujemy? Z pewnością wzbudzają zaufanie. Mam rację?  Jest to cecha, którą obdarzeni są wszyscy eksperci! Osobom wzbudzającym zaufanie chętniej powierzamy swoje sekrety, czy nawet rzeczy materialne. Takim osobom również przyznaje się awanse, takie osoby szybciej znajdują lepszą pracę. Takie osoby zatrzymują przy sobie klientów! 

Najważniejsze cechy ekspertów

Każdy z nas zna ten cytat: “Wiem, że nic nie wiem”. I właśnie śladem za Sokratesem, ekspert powinien zdawać sobie sprawę, ile jeszcze ma do opanowania. 

Ludzie, którzy prezentują się jako ci, co wiedzą już wszystko nie są dla nas ani trochę wiarygodni. Przecież jasne jest, że… Po prostu nie da się wiedzieć wszystkiego. 🙂 Obowiązkiem eksperta (który powinien wykonywać z przyjemnością!) jest jednak stałe poszerzanie wiedzy. Co jeszcze? Gdy przytrafi mu się pomyłka – potrafi przyznać się do błędu, a nie iść w zaparte. Powiedziałabym, że to jest właśnie najważniejsze

 

Kolejna cecha? W Polsce uczy nas się skromności. Ekspert jest pokorny, ale ze skromnością bym nie przesadzała! Ekspert powinien doskonale znać swoją wartość i dzielić się swoją wiedzą. Jak mamy więc uczyć się od kogoś, kto nie jest do końca przekonany czy to, co mówi jest słuszne? 

 

Kolejny aspekt – dzielenie się wiedzą. Każdy ekspert, z niemalże każdej dziedziny prowadzi bloga, podcast, kanał na YouTube czy jest widoczny w inny sposób. Korzysta z tych kanałów, by obcować z odbiorcami, poruszać ważne kwestie. To jest ciężka praca i z pewnością nie przyniesie nam efektów natychmiast – jednak gdy już się pojawią, z pewnością będą długotrwałe! 

 

Chciałabym wspomnieć jeszcze o jednej rzeczy, która powinna być oczywista, jednak niestety nie jest. Każdy ekspert powinien odznaczać się nienaganną kulturą osobistą. Jest to podstawa! Brak kultury osobistej wiele, wiele psuje i sprawia, że nie jesteśmy już postrzegani w dobry sposób. Ile razy sami widzieliśmy komentarze osób, od których wymagamy raczej wiele, a pozostawiały po prostu niesmak? 

Na co powinniśmy zwracać uwagę budując pozycję eksperta?

Warto jest zastanowić się, jakie osoby podziwiamy, którym ufamy i dlaczego tak się stało. Wypiszmy wszystkie cechy, które nam imponują i zastanówmy się, które z nich posiadamy sami – a które możemy zdobyć. Nie chodzi o to, by kogokolwiek kopiować – można jednak nad sobą pracować! Gdy “nasz ekspert” ciężko pracuje, ma poczucie humoru, ogromną wiedzę i stale się rozwija – nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainspirować się wszystkim! 🙂 

Warto jest również udzielać się na różnego rodzaju forach branżowych czy grupach na Facebooku, radząc innym – oczywiście w kwestiach, których jesteśmy absolutnie pewni! 🙂 Pomoże to nam w pewien sposób sprawić, że nasze nazwisko będzie widoczne. A gdy dodatkowo odpowiednio dbamy o nasze media społecznościowe, kto wie, czy ktoś nie kliknie na nasz profil i zapozna się z tym, co robimy! 

Pamiętajmy jednak, że nikt od razu ekspertem się nie stał i to się nigdy nie zmieni. Na pewne kwestie potrzeba czasu. Na szczęście – samozwańczego eksperta, który tak naprawdę wie niezbyt wiele bardzo prosto jest poznać. Dlatego, jeśli ktoś miał pomysł, żeby się za takiego podać, od razu ostrzegam: nie warto! 

Dla Użytkowników Domowych, Notatnik, Kobiet, Badanie

A Wy, na co zwracacie uwagę, poszukując eksperta w danej dziedzinie? I jaki macie pomysł na to, aby zapracować na ten tytuł? 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *