Ile zarabia Wirtualna Asystentka?

Praca jako wirtualna asystentka wiąże się z wieloma korzyściami. Możesz pracować z każdego miejsca na świecie, wybierasz zadania, które Ci najbardziej odpowiadają. Jesteś sama sobie szefową, cały czas się rozwijasz – wirtualna asysta to bardzo dynamiczna branża – a dodatkowo sama decydujesz, ile danego dnia pracujesz. Oczywiście – gdy zza monitora czyhają na Ciebie deadline’y, sprawa się nieco komplikuje i pracujesz więcej ;-), jednak w normalnym trybie sama ze sobą ustalasz godziny. Ale ile zarabia wirtualna asystentka? Czy robiąc tylko to można się godziwie utrzymać, żyć na dobrym poziomie? Przekonajmy się! 

 

ile zarabia wirtualna asystentka

 

Jak rozliczają się wirtualne asystentki? 

Przede wszystkim warto zacząć od tego, że wirtualne asystentki rozliczają się za roboczogodziny, czyli za czas, jaki faktycznie poświęciły na dane zadanie. W przypadku pracy na etacie obecność na miejscu również jest liczona – nierzadko pracodawca płaci za czas spędzony na przerwie etc. 

Podczas Twojego dnia pracy jako wirtualna asystentka zarobisz tyle, ile faktycznie przepracujesz. Zaplanujesz posty, działania, napiszesz teksty, zajmiesz się mailem klienta. Dlatego też Twój tydzień nie będzie trwał czterdziestu godzin. 

Wiele osób popełnia ten błąd, że próbuje oszacować ile zarabia wirtualna asystentka w ten sposób, że jej godzinową stawkę mnoży razy 160, czyli liczbę godzin na etacie. Nie ukrywam – tak by było cudownie, ale mało kto dolicza do tego inne koszty, które ponosimy. O tym opowiem za chwilę! 

Wracając do roboczogodzin. Klient dokładnie wie, ile czasu spędziłam nad danym zadaniem, ponieważ co miesiąc dostaje ode mnie raporty. Jak wiesz – rozliczam się godzinowo z większości działań. Godzina pracy wirtualnej asystentki to ok. 40-100 zł. Wszystko zależy oczywiście od doświadczenia i umiejętności. 

Jeśli wirtualna asystentka zajmuje się też copywritingiem, tutaj rozliczać się będzie za znaki ze spacjami (ok. 15-50 zł/1000 zzs, to również zależy od tematu i rodzaju tekstu). Transkrypcja – za minutę nagrania (ok. 2 – 6 zł/min). 

Niektóre liczby wydają się całkiem spore, ale tutaj dochodzi jeszcze jedna sprawa. A mianowicie: koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. 

Ile zarabia wirtualna asystentka? – koszty działalności

Jak już wspomniałam, wiele osób zastanawiając się, ile zarabia wirtualna asystentka nie bierze pod uwagę kosztów związanych z prowadzeniem działalności. W temat nie będę się zbyt mocno zagłębiać, ponieważ sama mam wspaniałą księgową, na którą mogę polegać i niestety – nie czuję się na tyle kompetentna, żeby udzielać takich informacji. 🙂 

Musisz jednak wiedzieć, że prowadząc działalność musisz liczyć się z takimi kosztami jak ZUS, podatek dochodowy, księgowość i inne pomniejsze koszta. Na przykład? Nie mamy firmowych drukarek, laptopów, telefonów. Korzystamy z własnego prądu. 🙂 Niektóre koszty ciężko jest oszacować – ale to nie oznacza, że ich nie ponosimy! 😉 

Czy na wirtualnej asyście da się zarabiać więcej? 

Oczywiście, że tak! Stawki, które podałam nie są ostateczne, to raczej orientacyjne widełki. Wiele WA pracuje dla zagranicznych klientów, dzięki czemu ich pensja się zmienia. Jako WA masz również mnóstwo sposobów na to, aby się przebranżowić. Mam na myśli, że jeśli zaczęłaś od copywritingu i transkrypcji, możesz nauczyć się stawiać sklepy internetowe, robić inne, bardziej dochodowe działania. Możesz też wyspecjalizować się w jednej dziedzinie – znaleźć swoją niszę, dzięki czemu będziesz mieć możliwość powiększenia swojej stawki! Możliwości są nieograniczone. Dlatego tak kocham tę pracę! 🙂 

To już wszystko, co chciałam Ci przekazać na temat tego, ile zarabia wirtualna asystentka. Mam nadzieję, że rozjaśniłam Ci parę spraw! 

Nieśmiało przypominam, że w niedzielę kończy się sprzedaż mojego warsztatu ABC Wirtualnej Asystentki. Zapraszam Cię na pokład – czekają Cię 4 tygodnie ciężkiej pracy i mam nadzieję – świetnej zabawy. Sprawdź! 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *