Jak zostać transkrybentem? 

Jak wiadomo, praca zdalna to ogrom możliwości. I nie – nie mówię tu o pracy na zasadzie piramidy finansowej czy innych o tak wątpliwej renomie. Pracując z domu masz większą swobodę, nie musisz nigdzie dojeżdżać, często sam/sama decydujesz, w jakich godzinach pracę rozpoczynasz i kończysz. Nie ukrywajmy – do takich zadań musimy być też mistrzami organizacji czasu. 🙂 Praca zdalna nie jest tak prosta i przyjemna, jakby się wszystkim wydawało! 😉 

 

Pracować z domu można najróżniej, ale dziś opowiem Wam o pewnym zawodzie, do którego potrzeba przede wszystkim czasu, wytrwałości, zaangażowania, znajomości ortografii i interpunkcji oraz umiejętności pisania bezwzrokowego. Tak! To zawód transkrybenta. 🙂 

 

Laptop, Komputer, Przeglądarka, Badania Naukowe

Laptop

 

Zostań transkrybentem – od czego zacząć? 

 

Przede wszystkim – pisz! Aby zaoszczędzić czas – a przy tym swoje pieniądze – umiejętność szybkiego, najlepiej bezwzrokowego pisania na klawiaturze jest kluczowe. Nie zostaniesz transkrybentem bez tej umiejętności. Dlatego – ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz! Nie ma innego rozwiązania. 🙂 

 

Gdy już opanujesz tę umiejętność, jest czas na… Przepisywanie! Na tym właśnie to polega – na pisaniu ze słuchu. Wydaje się proste, prawda? Bo oczywiście, jest to proste. Jeśli jednak zaczynasz, będzie bardzo czasochłonne! Nie martw się, jeśli wydaje Ci się, że zajmuje Ci to mnóstwo czasu. Bo będzie zajmować. 🙂 Potrzeba mnóstwa wprawy, żeby robić to szybciej! Dlatego głowa do góry – i ćwicz! 

 

Kolejna sprawa – ucz się, czytaj, szukaj rozwiązań. Być może jest coś, czego nie wiesz? Podejrzewam, że na początku swojej drogi masz całe mnóstwo wątpliwości. W jaki sposób usprawnić sobie pracę? Czy da się pisać szybciej? Jak powinna wyglądać dobrze zrobiona transkrypcja? Co to są znaczniki czasowe? Robienie transkrypcji to nie tylko przepisywanie ze słuchu – musimy też wiedzieć, na czym się skupić, na co zwrócić uwagę i parę innych zasad. Rzecz jasna – musimy też dogadać się z klientem! 

 

Właśnie – klient! Jak go pozyskać? Najprościej jest dołączyć do grup na Facebooku i tam szukać zleceń. Zleceniodawcy niekoniecznie też szukają osób z dużym doświadczeniem – jest ono atutem, ale nie jest absolutnie konieczne. Także śmiało! 🙂 

 

Pierwsze kroki w transkrypcji – na czym należy się skupić? 

 

Zacznij od tego, co chcesz robić. Przepisywać podcasty? Rozprawy sądowe? Oczywiście, nie ma tutaj ograniczeń – jednak dobrze jest się na czymś skupić. Może odnaleźć swoją niszę? 

 

Faktem jest, że dobrze jest mieć parę asów w rękawie. Tu nikogo nie zaskoczę, ale najwięcej zarabia się na tych transkrypcjach, w których używa się trudnego słownictwa branżowego. Może Twoja dotychczasowa branża będzie dobrym punktem wyjścia? Szukaj zleceń, szukaj ofert – pokaż, że masz wiedzę na dany temat i dzięki temu właśnie będziesz najlepszym wyborem! 

 

Kolejną kwestią, która jest bardzo ważna – research. Słysząc jakieś słowo po raz pierwszy – zanim zapytasz klienta, co to znaczy – bo tak oczywiście też można! – spróbuj wyszukać je na własną rękę. Dzięki temu, że oddawać będziesz gotowe transkrypty, bez dodatkowych pytań – wyglądać będziesz jeszcze profesjonalniej. Ale! Bez obaw. Pamiętaj, że klient też człowiek. 😉 W razie wątpliwości zadawaj mu pytania, drąż. Dobra relacja z klientem to podstawa. Kluczem jest dobra komunikacja! 

 

Gdzie szukać pomocy? 

 

Jeśli mowa o nauce transkrypcji, w sieci nie ma aż tak wielu materiałów, z których początkujące osoby mogłyby się uczyć. Postanowiłam to zmienić! Nieśmiało chciałam Was zaprosić do wzięcia udziału w moim pierwszym kursie: Zostań transkrybentem. 7-dniowy kurs dla początkujących”. Czego możesz się spodziewać? Ogromnej dawki wiedzy, mojego wsparcia, pracy domowej. Odpowiem na wszystkie kwestie, które są uciążliwe dla osób początkujących. Przechodząc kurs dowiesz się, jak zostać transkrybentem! 

 

Doskonale pamiętam, jak to było zaczynać. Dlatego postanowiłam podzielić się tym, co wiem. A sądzę, że wiem sporo, ponieważ zajmuję się tym od ponad czterech lat! 🙂 Jeśli masz ochotę, to już 23.06. o 12:00 odbędzie się webinar, gdzie opowiadać będę o pracy transkrybenta i kursie, który przygotowałam. Odpowiem na wszystkie Wasze pytania! Link znajdziesz tutaj. Webinar jest całkowicie darmowy i rozpoczyna mój cykl “Przejdź na online” – gdzie będę pokazywać Wam, w jaki sposób przejść na pracę zdalną! Rzecz jasna – nagranie będzie dostępne, aby obejrzeć je później, jeśli z jakiegoś powodu nie możesz zobaczyć się ze mną we wtorek o 12:00. 

Ludzie, Napisać, Notatnik, Pamiętnik, Stron, Arkusz

Serdecznie Was zapraszam! Zachęcam również do odwiedzenia mojego fanpage’a na Facebooku – bądźcie ze mną na bieżąco! 🙂 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *