Jakie zadania możesz przekazać wirtualnej asystentce?

Dziś chciałabym przyjrzeć się zawodowi wirtualnej asystentki. Muszę przyznać, że dość często moja odpowiedź na pytanie: “Czym się zajmujesz?” spotyka się z zakłopotaniem. Ludzie nie wiedzą, o co za bardzo chodzi z tą wirtualną asystą. A to przecież takie proste! 🙂 Jeśli zastanawiasz się, na czym to właściwie polega i czy Twój biznes skorzystałby na takiej pomocy – ten tekst jest dla Ciebie! Sprawdź zatem, czym zajmują się wirtualne asystentki.

Czym zajmują się wirtualne asystentki

Czym zajmują się wirtualne asystentki?

Wirtualne asystentki zajmują się wsparciem Twojego biznesu. Wiem, że brzmi to bardzo ogólnie, ale zakres naszych działań jest naprawdę bardzo szeroki. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie – nie musisz zatrudniać nowego pracownika “na miejscu”. Wystarczy, że znajdziesz osobę, która będzie posiadać wymagane przez Ciebie umiejętności – i zatrudnisz ją dokładnie na tyle czasu, ile potrzebujesz. Godziny ustalicie między sobą! 🙂 

Co więcej, zdecydowana większość wirtualnych asystentek posiada swoją własną działalność gospodarczą – wszyscy wiemy, o ile jest to dla Ciebie wygodniejsze! 

W czym potrzebujesz pomocy?

Pozwól, że jeśli chodzi o zadania wirtualnej asystentki, posłużę się najpierw swoim przykładem. Zajmuję się transkrypcją, robieniem napisów, notatek z nagrań, copywritingiem, uwielbiam prowadzić profile społecznościowe, tworzę grafiki. Podsuwam rozwiązania. I wiele więcej!

Jednak nie tylko tym zajmują się wirtualne asystentki. Potrzebujesz pomocy w dokumentacji? Może nie radzisz sobie z rozliczeniami? Może potrzebujesz kogoś, kto będzie pilnował Twojego kalendarza? Pozwól, że rozpiszę dokładnie, czego możesz oczekiwać – z podziałem na kategorie! 

Media społecznościowe 

  Możesz oczekiwać porządnego zajęcia się swoimi portalami społecznościowymi. Pamiętaj, że jeśli chcesz zadbać o dobre relacje z klientami, dobrze prowadzone konta na Facebooku czy Instagramie są podstawą. Co jest dość zabawne zważywszy na to, że wiele wirtualnych asystentek nie ma czasu prowadzić swoich… 🙂 

Pamiętaj, że dobrze prowadzone konto wcale nie oznacza ogromnej ilości obserwujących. Najważniejsza jest odpowiednia grupa docelowa, wartościowe treści – lepiej mieć małe, ale zaangażowane konto, niż tysiące obserwatorów, którzy nie przyniosą ze sobą żadnych efektów! 😉 

Pod media społecznościowe podepnę jeszcze tworzenie grafik. Posty, które nie zawierają zdjęć, nie są tak widoczne. Dobra grafika przykuje wzrok – i zainteresuje! 

Transkrypcja

Prowadzisz podcast? Może masz kanał na YouTube? Jeśli tak, to zakładam, że posiadasz również swoją stronę internetową. Na niej warto umieszczać transkrypcje! Nie dość, że dzięki temu Twoje treści będą dostępne dla wszystkich (nie zapominajmy o osobach niesłyszących!), to jeszcze Google dobrze je wypozycjonuje. W końcu ta wyszukiwarka widzi tekst, nie słyszy dźwięku! 🙂 

Tutaj dodajmy jeszcze napisy do filmów. Z tego samego powodu – treści są bardziej dostępne, a i osoba, która niekoniecznie ma ochotę czy może sobie pozwolić na odtworzenie filmu z dźwiękiem, może się zapoznać z materiałem. 

Jeśli prowadzisz webinary, kursy online, to oprócz powyższych rozwiązań warto zainteresować się też notatkami – to fajne rozwiązanie jako dodatek, gdzie przekazana wiedza, treść ma bardziej zwartą wersję. 🙂 

Copywriting

Prowadzisz swój biznes, masz bloga, ale ostatni post pojawił się tam ponad rok temu? Nie masz czasu na pisanie? Dobrze się składa. Wirtualna asystentka stworzy dla Ciebie treści wartościowe, ale też zgodne z wytycznymi SEO. 

Masz sklep internetowy, ale brak w nim opisów kategorii, produktów? A może są – ale SEO właśnie to dla Ciebie czarna magia? Nie wiesz, dlaczego nikt nie trafia do Twojego sklepu? Przekaż to zadanie wirtualnej asystentce. 

Copywriting to bardzo szeroka dziedzina – i warto się nią zainteresować. Słowo w dalszym ciągu ma mocno ugruntowaną pozycję. 😉 Co więcej, jeśli na Twojej stronie widnieje też blog – dajesz swojemu odbiorcy darmowe, wartościowe treści, budujesz zaufanie, ale także – dzięki słowom kluczowym – dajesz się znaleźć! 

Asysta

Potrzebujesz kogoś, kto uporządkuje Twoje dokumenty, pomoże Ci ogarnąć papierologię – kogoś z doświadczeniem w biznesie? Szukasz swojej prawej ręki? I tym zajmują się wirtualne asystentki! Potrzebujesz kogoś, kto będzie porządkował Twój kalendarz, umawiał spotkania i Ci o nich przypominał? 🙂 Może masz już dość patrzenia na swoją skrzynkę pocztową, której zawartość systematycznie się powiększa i czujesz, że nie masz już nad nią kontroli? 

Warto zatrudnić kogoś, kto odnajduje się w internecie i może przeprowadzić research – jak wiadomo, to podstawa wielu, wielu biznesowych działań. Co więcej, warto też monitorować konkurencję – do tego również warto zatrudnić wirtualną asystentkę. 

Twoja strona internetowa

Wiele wirtualnych asystentek świetnie radzi sobie z tworzeniem stron internetowych, a także zarządzaniem sklepami internetowymi. Dodam do tego, że tu przydaje się również mailing, tworzenie stron lądowania (jeśli na przykład masz swój kurs online).

Nie bagatelizujmy znaczenia, jakie ma odpowiednia optymalizacja strony! Konkurencja na rynku jest spora, więc warto zapiąć wszystko na ostatni guzik. 

Jak widzisz, zadania, które możesz oddelegować wirtualnej asystentce są nieograniczone! Wystarczy, że odnajdziesz do tego odpowiednią osobę. Życzę Ci powodzenia! 

Czym zajmują się wirtualne asystentki

Na koniec, pozwolę sobie Cię zaprosić do obserwowania mnie na Facebooku – bądź ze mną na bieżąco! 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *