Komu zlecić transkrypcję?

Wybór odpowiedniej osoby do transkrypcji może wydawać się prosty, jednak niestety – nie jest to jednak prawda. Na co uważać? Kiedy powinna Ci się zapalić czerwona lampka? Jaki transkrybent, transkrybentka może wzbudzić Twoje zaufanie? Przeczytaj!

transkrybent

Zbyt niska stawka

Bardzo często mami nas wizja zaoszczędzenia na jakimś zleceniu. Niestety – prawda jest taka, że jeśli zlecamy coś tanio, najprawdopodobniej będziemy musieli zapłacić za to dwa razy. Sama, niestety, mam z tym doświadczenie – ufając osobie, która podała mi niską stawkę musiałam później zapłacić jeszcze raz, bo efekt pracy mnie nie zadowolił, albo praca została po prostu niedowieziona. Jak pewnie się domyślasz – nie byłam zachwycona. Niestety, musiałam się boleśnie przekonać, że za dobrą pracę trzeba uczciwie zapłacić. Nie ma dróg na skróty! 🙂 Jeśli więc transkrybent, transkrybentka podaje Ci niską stawkę za wykonanie zlecenia, upewnij się dlaczego. 

Słaba komunikacja 

To akurat nie dotyczy tylko transkrypcji – nikt z nas nie lubi, kiedy kontakt ze zleceniobiorcą jest utrudniony! Fakt, że musisz czekać na odpowiedź maila przez długi czas jest bardzo zniechęcający. Czasem też może oznaczać, że dany transkrybent nie ma czasu odpowiedzieć – czyli pewnie zleceń ma aż nadto. A czasami, że zwyczajnie… zapomniał. 😉 Tak też się zdarza, nawet największemu profesjonaliście – warto więc ponowić maila. 🙂 

Portfolio

Nie każdy transkrybent takie ma (sama nie aktualizowałam swojego przez długi czas!), natomiast może wskazać Ci klientów, z którymi współpracuje. Czasem jednak i portfolio na nic się nie zda, ponieważ nie zawsze wiadomo, na co zwrócić uwagę. 

Na co zwrócić uwagę? Co robi dobry transkrybent?

Przyglądając się poprzednim pracom sprawdź, czy nie występują tam błędy ortograficzne czy interpunkcyjne, czy transkrypcja jest czytelna, miła w odbiorze. Tutaj na myśli mam rzecz jasna transkrypcję z redakcją! Transkrypcji pełnej raczej nie sprawdzisz, ponieważ zazwyczaj jest ona wykonywana na potrzeby rozpraw sądowych, więc nawet transkrybent nie ma już do niej dostępu. Możesz też zawsze poprosić o próbkę – na przykład 3 minuty transkrypcji nagrania. Wtedy z pewnością sprawdzisz, czy praca danego transkrybenta Ci odpowiada. 

 

Warto również zapoznać się z ofertą transkrybenta – powinna być czytelna, stawka powinna być jasna, jasno określone powinny być również zasady współpracy. Duży plus to własna działalność gospodarcza. Jeśli natomiast coś jest dla Ciebie niejasne, dobry transkrybent powinien Ci wszystko dokładnie wytłumaczyć. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *