Na co zwrócić uwagę pracując z domu?

Praca z domu wielu osobom wydaje się (lub wydawała) najlepszą możliwą opcją. Wiele osób przekonało się jednak, że to nie zawsze kwiatki i fajerwerki – jak się okazuje, praca z domu okazuje się sporym wyzwaniem! 🙂 Planujesz spróbować swoich sił pracując w swoich czterech ścianach? A może już to robisz? I w jednym i w drugim przypadku zapraszam Cię do przeczytania tekstu! 

Praca to praca, a dom to dom

I nie szkodzi, że Twoim miejsce pracy jest obecnie Twoje mieszkanie. Podczas pracy NIE WOLNO CI wstawić prania, zmywarki, zrobić obiadu czy ogarnąć mieszkania. Nie i koniec! Wiem co mówię. 😉 Każdy zdaje sobie sprawę, że dom to kopalnia obowiązków – to się nie kończy! I 10 minut na wywieszenie prania przerodzi się w dwie godziny innego sprzątania. Dlatego wydziel sobie (na początek, choć dwie godziny) czas pracy. Wypad do sklepu to nigdy nie jest 15 minut. A jeśli chcesz mimo wszystko być i w domu, i w pracy jednocześnie – dokładnie wszystko planuj. Do tego jednak trzeba ogromnej dyscypliny, o którą ciężko, gdy dopiero zaczynasz. 🙂 Jeśli odpowiednio nie wyznaczymy sobie czasu, praca z domu może przedłużyć się w nieskończoność! 

praca zdalna

Nie zapominaj o przerwach

Mózg musi odpocząć, żeby robić coś kreatywnego. Pracując w domu również wrzucamy się w wir pracy i obowiązków, często nie znając umiaru! Niestety – takie zachowanie często zamiast do dobrych rezultatów, prowadzi do wypalenia zawodowego. Dlatego nie zapominaj o przerwach – przejdź się też po mieszkaniu, zrób parę przysiadów. Pamiętaj też o nawadnianiu się! 🙂 Pilnuj jednak, by przerwy nie trwały za długo. Praca z domu nie sprzyja odpowiednim przerwom, tak jak dzieje się to w niektórych biurach. Warto też od czasu do czasu z kimś porozmawiać! 🙂 

Zadbaj o odpowiednie miejsce pracy

Pierwsza zasada: podczas pracy zdalnej NIE PRACUJEMY Z ŁÓŻKA. Ani z kanapy. Twój ulubiony, najwygodniejszy fotel również średnio się nadaje. Półleżąca pozycja i laptop na kolanach wyglądają dobrze na zdjęciach, ale to najgorsze, co możemy sobie zrobić. Taka pozycja nie sprzyja dyscyplinie, co więcej – sama błyskawicznie zrobiłabym się senna. 🙂 

Odpowiednim miejscem do pracy nie od razu musi być biurko i porządny fotel. Wydziel sobie jednak miejsce, które kojarzyć Ci się będzie z pracą. Zdecydowanie pomoże Ci się to skupić na obowiązkach! 

Zadbaj o motywację 

Nawet jeśli mamy najlepszą pracę świata, może zabraknąć nam motywacji – zwłaszcza podczas pandemii. Nie ma w tym nic złego, jeśli oczywiście wywiązujesz się z obowiązków. Pewnie często jednak kosztem przespanej nocy czy wolnego czasu. Tutaj niestety nie ma złotej rady dla wszystkich. Możesz zaplanować sobie przyjemności, motywować się czasem (może bić swoje własne rekordy;-)). Czy po prostu – umówić się z kimś na wspólną pracę – z kimś, komu mogłabyś powiedzieć, co dziś zrobiłaś i ile zajęło to czasu? 

Pozbądź się rozpraszaczy

Na czas pracy odinstaluj wszystkie niepotrzebne aplikacje. Wszystkie! W ciągu dnia warto też zaplanować czas, który poświęcisz na swoje media społecznościowe. Tak, aby w miarę możliwości, wykonując inne obowiązki do nich nie zaglądać. 

Jednak jeśli częścią Twojej pracy są media społecznościowe, warto zainstalować wtyczkę, która zablokuje cały feed z Twojej facebookowej tablicy. Zaglądając do różnych grup branżowych możemy się bardzo prosto rozproszyć! Jeśli możesz, wyłącz telefon. 

Od początku stawiaj granice

Gdy zaczynasz pracować zdalnie przygotuj się na to, że Twoim bliskim wydawać się będzie, że mogą do Ciebie mówić w każdym momencie. Jasno postaw granice i przedstaw zasady – przecież gdybyś była teraz w biurze, nikt nie przychodziłby do Ciebie do pracy, prawda? Niektóre sprawy naprawdę mogą poczekać. 

Jednak bardzo ważne jest to, abyś od początku wyraźnie zaznaczała, że gdy jesteś w pracy, to nie ma Cię dla nikogo. Nie uginaj się – bądź silna – wtedy dużo szybciej osiągniesz zamierzony efekt! 🙂 Gdy od początku będziesz pozwalać sobie przeszkadzać, bliskim dużo trudniej będzie zrozumieć, dlaczego nagle mówisz “Nie”. 

Traktuj pracę z domu jak pracę z biura

Rzecz jasna, nie pod każdym względem – ale jest kilka rzeczy, z których nie warto rezygnować, rezygnując z etatu w korporacji. Na przykład? Przygotowanie lunchu, obiadu dzień wcześniej. Swoją przerwę w pracy poświęcisz więc na jedzenie, a nie na gotowanie i mycie naczyń. 

Co jeszcze? Do biura nie poszłabyś w piżamie, prawda? 🙂 Nie zapomnij się więc przebrać! 🙂 Bez przesady – mimo wszystko jesteśmy w domu, nie uważam więc, że należy zakładać koszulę. Ale koniecznie zmień ubranie, ułóż włosy. Każdy ma takie dni, że najchętniej zostałby w tym, w czym spał, nie ruszał się z łóżka. Taki humor będzie się zdarzać coraz częściej, bo dni wcale nie robią się krótsze. Jednak najlepszym sposobem walki z tym jest w miarę wczesna pobudka, wypicie kawy, zjedzenie śniadania i rozpoczęcie pracy tak, jakby wyglądało to poza domem! 

praca zdalna

To już wszystko, co przygotowałam dla Ciebie dzisiaj. A jakie Ty masz doświadczenia związane z pracą zdalną? Jestem bardzo, bardzo ciekawa! Jeśli w dalszym ciągu szukasz swojego zdalnego zajęcia, zapraszam Cię do zapoznania się z moim kursem transkrybenta – link znajdziesz tutaj. Zaczynamy już 2 grudnia, więc spiesz się! 

 

Zajrzyj też na mój fanpage – znajdziesz tam wiele ciekawostek związanych z pracą zdalną! 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *