Notatka z webinaru – co to jest? 

Jeśli uczestniczysz w kursie online albo go tworzysz, jeśli prowadzisz webinary i chcesz nieco ułatwić swoim widzom, słuchaczom przyswojenie wiedzy, wartości, którą przekazujesz – z pewnością wiesz, czym jest notatka z webinaru. 

Jeśli jednak nie wiesz, pozwól, że Ci powiem – notatka z webinaru to nic innego, jak spisane najważniejsze informacje, które zawarte były w Twoim wystąpieniu. Notatka jest logiczna, czytelna i przystępna dla odbiorcy. Pomaga mu usystematyzować wiedzę i co najważniejsze, pozwala też w szybki sposób ją odświeżyć! 

Notatka z webinaru – kiedy się przydaje? 

Notatki z webinaru przydają się niemalże zawsze tam, gdzie mamy do czynienia z treściami w formie video. Ale nie tylko! W podcastach stosujemy transkrypcje, ale nikt nie powiedział, że zamiast tego nie wolno zrobić notatki. To zależy wyłącznie od Ciebie! Notatka z webinaru znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie treść się odrobinę rozwleka. Jak podczas webinarów właśnie – czasem sporo czasu spędzamy na interakcji z odbiorcami. Notatka służy do tego, aby wszystkie, niepotrzebne merytorycznie elementy pominąć a zostawić wyłącznie to, co najważniejsze. Samą treść. Samo mięcho! 

notatka z webinaru

Nagrywasz kurs w formie video? Może należysz do tego niewielkiego odsetka mówców, którzy potrafią wyrazić się bardzo precyzyjnie. Jeśli jednak nie – warto rozważyć dodanie do swojego kursu notatki. Organizujesz wyzwanie na swojej grupie? A może realizujesz cotygodniowe spotkania przy kawie z Tobą? Upewnij się, że zadbasz o to, aby z każdego takiego wystąpienia powstała notatka! 

Jak tworzy się notatki z webinaru? 

Notatka to inaczej spisanie najważniejszych treści z nagrania. Najczęściej najpierw robi się transkrypcję, a później odpowiednio się ją redaguje, wytłuszcza najważniejsze informacje, dodaje nagłówki, punktory. Innymi słowy – stosuje się wszystkie zabiegi, aby treść była jak najbardziej czytelna i przyswajalna dla użytkownika. 

Rzecz jasna, nie spisuje się całego nagrania od A do Z – już podczas transkrypcji można wydedukować, co w notatce zawrzemy, a czego nie. Wielu twórców, gdy zleca notatki z webinarów, które prowadzą, proszą o to, aby nie zawierać w nich pytań – wyłącznie samą treść tematu. Jeśli jednak pytania od widzów mają zostać zawarte, najczęściej zbiera się je w Q&A na koniec notatki albo w osobnym dokumencie. 

 Jak rozlicza się notatki z webinarów? 

Jeśli o rozliczenie chodzi, notatki z webinarów najczęściej rozlicza się za ilość znaków ze spacją albo w rozliczeniu godzinowym. Sama preferuję drugą wersję – nie liczy się bowiem ilość znaków, tylko ilość pracy włożonej w przygotowanie notatki. 

Sposób rozliczenia zależy jednak od Ciebie i klienta. Najważniejsze, żeby skorzystały na tym obie strony! Z pewnością wypracujesz z klientem atrakcyjne rozwiązanie. 

Dlaczego warto zainwestować w notatki z webinarów? 

Wszystko, co robią twórcy internetowi, de facto skierowane jest do ich publiczności. Uważam, że notatka z webinaru czy innego nagrania jest swego rodzaju ukłonem.  Pokazujesz, że zależy Ci, aby podawane przez Ciebie informacje, treści zostały jak najlepiej przyswojone. Dzięki notatkom właśnie zdecydowanie to ułatwiasz! 

Co więcej, jeśli zależy Ci na dobrym odbiorze, powinnaś zrobić wszystko co w Twojej mocy, aby związany z Tobą experience był dla Twojego widza jak najprzyjemniejszy. Dzięki temu możesz mieć pewność, że do Ciebie wróci, a Ty masz szansę zbudować wokół swojego brandu aktywną, zaangażowaną społeczność! 

Czy notatka z webinaru to zawsze dobry pomysł?

Tak. Nawet gdy treść Twojego nagrania przygotowana jest do A do Z, po drodze nie zdarza Ci się za bardzo zabrnąć w dygresje i webinar jest rewelacyjnie uporządkowany, w notatkę i tak warto jest zainwestować. Warto zauważyć, że odbiorcami Twoich treści mogą być również osoby niesłyszące – dlatego tak ważne jest, aby zapewnić i tym osobom do nich dostęp! W przypadku webinarów warto też zadbać o napisy, ale na początek notatka wystarczy. 

Co więcej, wiele osób zwyczajnie woli coś przeczytać, niż coś obejrzeć. Warto mieć to na uwadze planując kolejny materiał! 

To wszystko, co dziś dla Ciebie przygotowałam. Jak widzisz, notatka z webinaru jest bardzo przydatnym dodatkiem. Jeśli jesteś twórcą internetowym, warto zadbać, aby znalazła się w Twoich materiałach, a jeśli zajmujesz się transkrypcją – dodaj ją do swoich usług! Tworzenie notatek jest również bardzo przyjemnym zajęciem – podczas pracy możesz przyswoić masę wiedzy i dowiedzieć się mnóstwa przydatnych rzeczy! 

 

Zachęcam Cię, abyś odwiedziła mój fanpage – bądź ze mną na bieżąco! A jeśli masz ochotę na nieco więcej informacji ode mnie, zapisz się do mojego newslettera – już niedługo ruszam z cotygodniowym mailingiem napakowanym ciekawostkami! 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *