Przepisywanie tekstów – co to jest? 

Żyjemy w czasach, w których praca zdalna robi się coraz bardziej popularna. I nic w tym dziwnego! Jest to doskonały sposób na to, aby rozwijać swoje umiejętności, kształcić się w wielu kierunkach i znaleźć coś, co Ci najbardziej odpowiada. W końcu nie od dziś wiadomo, że wymarzoną sytuacją jest łączenie pasji z pracą. 🙂 To, w dosłownym tego słowa znaczeniu nie zawsze jest możliwe (albo nawet wskazane), ale nie oznacza to, że praca niebędąca naszą pasją nie może sprawiać nam przyjemności. Bo może! Dziś chciałam porozmawiać o takiej formie pracy zdalnej, jaką jest przepisywanie tekstów. Co to jest? Na czym to polega? Ile można na tym zarobić? Jakie są wady i zalety takiej pracy?  Zapraszam do czytania! 

przepisywanie tekstów

Przepisywanie tekstów – na czym polega? 

Tutaj nie napiszę niczego odkrywczego – przepisywanie tekstów polega na… Przepisywaniu tekstów. 😉 Jakich tekstów zatem? Najczęściej będą to te napisane ręcznie, czy maszynopisy. Ich rodzaje są naprawdę różne – mogą to być artykuły, krótkie formy tekstowe, wiersze, scenariusze, czasem zdarzyć się mogą i całe powieści! 

 

Na stronach z ofertami tego typu można znaleźć mnóstwo ogłoszeń- zleceniodawcy chcieliby, aby przepisane zostały pamiątkowe listy, dzienniki, notatki odręczne. Taka usługa jest również bardzo popularna wśród studentów i doktorantów, którzy na takich właśnie źródłach opierają swoje prace dyplomowe! Dzięki digitalizacji tekstów jest im dużo prościej z nich korzystać. 

 

Przepisywanie tekstów może być pracą dodatkową, jak i na pełen etat. Tutaj przyda się umiejętność wyszukiwania zleceń (a raczej: trzeba wiedzieć, gdzie szukać), a także wyróżnienia się na rynku. Ofert jest mnóstwo, ale tak samo, jak osób oferujących usługi tego typu. 

Jak się wyróżnić? 

Jak się więc wyróżnić? Sama zaczęłabym od portfolio czy strony internetowej. Niech będą czytelne, jasno wskazują zakres Twoich działań, jak i stawkę. Postawienie cennika w widocznym miejscu jest bardzo istotne. Klient może się zniecierpliwić, gdy będzie zmuszony zbyt długo szukać – tym samym zrezygnuje z naszych usług, jeszcze zanim dokładnie zapozna się z ofertą! 

 

Warto udzielać się na różnego rodzaju stronach, grupach na Facebooku. Warto też pamiętać, że po drugiej stronie również stoi człowiek – dlatego, jeśli oczywiście można sobie na to pozwolić, nic się nie stanie, jeśli dasz sobie odrobinę więcej luzu. Nie mówię, żeby być nieprofesjonalnym – po prostu bardziej ludzkim! 

Przepisywanie tekstów – stawki

Stawki za przepisywanie tekstów oscylują od 3 do 12 zł za 1000 zzs. W niektórych źródłach można znaleźć stawki za 1800 zzs – od 2 do 5 zł. Jak widzisz, różnica jest ogromna! 

 

W jaki sposób ustalić własną stawkę? Sprawdź, w jakim tempie udaje Ci się przepisać jedną stronę maszynopisu. Porównaj to do tempa, w jakim możesz przepisać stronę rękopisu. Rzecz jasna, ten drugi przypadek powinien być liczony nieco drożej. W ofercie określ również pewne warunki – tak jak i w przypadku transkrypcji, niektóre teksty są prostsze, niektóre trudniejsze. Jakość nagrania w transkrypcji ma ogromny wpływ na cenę, podobnie powinno być w przypadku przepisywania tekstów! Pamiętaj też, że tabele, wykresy etc. powinny być wyceniane w nieco inny sposób. To również zależne jest od stopnia skomplikowania! 

 

Stawka zależna będzie również od tego, czy klient wymaga korekty tekstu. 

Przepisywanie tekstów – wady i zalety

Niewątpliwą zaletą przepisywania tekstów jest fakt, że niejednokrotnie możesz trafić na bardzo ciekawe zlecenia – podobnie jak w przypadku transkrypcji. Jest to praca, która z pewnością wiele Cię nauczy! Kolejną zaletą jest fakt, że możesz wykonywać ją z domu – jest to świetna możliwość na przykład dla mam, które nie chcą opuszczać swoich maluszków, a chciałyby czymś wypełnić wolny czas. Przepisywanie tekstów nie wymaga też od Ciebie żadnych specjalnych umiejętności – wystarczy szybkie pisanie na klawiaturze, najlepiej bezwzrokowe, a także to, że znasz zasady ortografii i gramatyki. 

 

Jeśli chodzi o wady – praca ta może być dość żmudna. Trafiać się mogą i nudniejsze zlecenia, a także takie, które bardzo ciężko będzie odczytać. Rękopisy bywają bezlitosne! 🙂 Minusem jest również to, że nie możesz liczyć na stały zarobek. Dlatego właśnie prócz przepisywania tekstów, warto zainteresować się również innymi formami pracy zdalnej – takimi jak transkrypcja, copywriting czy wirtualna asysta. 

Czy przepisywanie tekstów jest pracą dla Ciebie? 

Lubisz pracę ze słowem? Marzysz o pracy zdalnej? Język polski – gramatyka i ortografia to dla Ciebie pestka? Masz w sobie dużo cierpliwości? Potrafisz bezwzrokowo pisać na klawiaturze? Jeśli tak – to, jak najbardziej, taka praca jest dla Ciebie! A także wiele, wiele innych form pracy zdalnej, które chętnie Ci przedstawię! 

przepisywanie tekstów

To już wszystko na dziś. Korzystając z okazji chciałabym zaprosić Cię do dołączenia do mojej grupy na Facebooku – już 16 listopada rusza wyzwanie Przejdź na online. Z mojej strony gwarantuję ogromną dawkę wiedzy i wsparcia! 🙂 Przypominam również o tym, że ruszył nabór na mój kursy transkrybenta – a wkrótce rusza przedsprzedaż. To już druga, ulepszona edycja, więc gorąco Cię zapraszam! 

 

Do zobaczenia! 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *