Stenogram i transkrypcja – czym się od siebie różnią? 

Coraz więcej klientów interesuje się transkrypcją nagrań – widzą, jakie korzyści może im przynieść, dlaczego warto, aby znalazła się na naszej stronie. Często jednak napotkać możemy takie wyrażenie jak stenogram. Czy stenogram to to samo, co transkrypcja? Czy coś je różni? Przeczytaj w dzisiejszym tekście! 

stenogram

Co to jest transkrypcja? 

Zacznijmy zatem od definicji transkrypcji – jest to zamiana słowa mówionego na pisane. Dokładny zapis, odwzorowanie nagrania czy rozmowy. Transkrypcję dzielimy na trzy rodzaje – pełną (gdzie zapisujemy absolutnie wszystko, łącznie z pauzą, odgłosem ekspresu czy brzękiem filiżanki), edytowaną (gdzie pomijamy nic nie wnoszące do treści dźwięki czy słowa, pomijamy westchnienia etc.) oraz z redakcją (gdzie redagujemy tekst tak, aby był przyjemny w odbiorze). Oprócz redakcji w ostatnim wariancie niczego w transkrypcji nie zmieniamy. Musi być, mimo wszystko, wiernym odwzorowaniem tego, co słyszymy. 

Co to jest stenogram? 

Stenogram ma niewątpliwie z transkrypcją coś wspólnego – i jedno, i drugie jest zapisem rozmowy. Tutaj jednak sprawa się nieco komplikuje, ponieważ klasyczny stenogram zapisany jest pismem stenograficznym. Żeby uprościć, stenogramy to zapisy dokonane za pomocą symboli reprezentujących słowa, uproszczonych liter czy skrótów. Można więc powiedzieć, że stenogram to właśnie coś w rodzaju mocno uproszczonego zapisu rozmowy czy nagrania. Często taki dokument będzie nieczytelny dla kogoś, kto nie zna odpowiednich, stenograficznych znaków i symbol, jednakże w pewnym sensie da się to uprościć. 

Gdzie używa się stenogramów? 

Stenogramy są używane podczas rozpraw sądowych, niektórych praktyk dziennikarskich (na przykład wybranych wywiadów). Stenogramy są bardzo popularne w polityce. Co ciekawe, każde środowisko posiada własny “alfabet” stenograficzny. Jaka jest tego przyczyna? Jak się pewnie domyślasz – tworzenie stenografów ma za zadanie sprawić, aby dokumenty były jeszcze bezpieczniejsze, jeszcze bardziej chronione. 

Dlaczego obecnie częściej wybierane są transkrypcje? 

Tutaj na myśli mam głównie rozprawy sądowe. Stenogramy zostają wyparte przez transkrypcję pełną, ponieważ mimo nakazu rejestru i dźwięku, i obrazu niektóre kwestie mogą zostać niezrozumiałe. Co więcej – z transkrypcją dużo prościej się pracuje. Jest dokładnym zapisem, dokładnym odwzorowaniem – dobremu transkrybentowi nie umknie żaden szczegół, a jak wiemy, podczas rozprawy istotne jest absolutnie wszystko.

Praca z transkrypcją jest również mocno ułatwiona, a wszystko dzięki znacznikom czasowym, postawionym w odpowiednich miejscach. W jakich? To zależy od klienta – czasem będzie to początek każdej wypowiedzi, czasami co 10 minut. 

Jeśli potrzebujesz solidnie wykonanej transkrypcji – zapraszam Cię do kontaktu! Napisz do mnie, a ustalimy szczegóły współpracy i odpowiem na wszystkie nurtujące Cię pytania. Nie wiesz za bardzo, na co zwrócić uwagę? Nie martw się – ja wiem i z przyjemnością pomogę. 🙂 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *