Transkrypcja — co to jest?

Marzysz o pracy zdalnej? Nie umknie ci żaden przecinek? Zasady gramatyki, ortografii i interpunkcji nie są ci obce? Potrafisz szybko pisać na klawiaturze? 

 

Spróbuj swoich sił w zawodzie… Transkrybenta. 

 

Czym jest transkrypcja?

 

Urząd, Biznesu, Księgowy, Rachunkowości, Notatnik

 

Zacznijmy od tego, czym właśnie zajmuje się transkrybent? Co to jest transkrypcja? Spieszymy z odpowiedzią!

 

Transkrypcja nie jest niczym innym jak przekształceniem nagrania w plik tekstowy. W praktyce wygląda to tak: siadamy wygodnie (ale nie za wygodnie!), na uszy zakładamy słuchawki, odstawiamy daleko wszystko, co nas rozprasza i… Piszemy! 

 

O rodzajach transkrypcji napiszemy trochę więcej później, ale te, które spotkać można najczęściej, to transkrypcje wywiadów. 

 

Masz podcast, którego lubisz słuchać? Sprawdź, czy Twoi ulubieni twórcy nie transkrybują swoich odcinków! 

 

Do czego potrzebna jest transkrypcja? 

Głównym celem transkrypcji jest czytelny, zwarty, użyteczny plik tekstowy. Lekarze, dziennikarze czy prawnicy wykorzystują transkrypcje do innych celów. Tekst jest prostszy do przeanalizowania niż plik audio. W prowadzeniu ważnej dokumentacji wygodniej jest posiadać gotowe teksty niż nagrania.

 

Gotowe transkrypcje wykorzystuje się również do tworzenia napisów do filmów wszelkiego rodzaju. Jak sami widzicie — napisy nie są znów taką prostą sprawą! 

 

Transkrypcje, z którymi ja mam najwięcej do czynienia, są to transkrypcje podcastów. Mam kilka takich, które transkrybuję regularnie. Co z transkrypcji mają podcasterzy? Już tłumaczę! 

 

Po pierwsze, jest to rewelacyjny sposób na przyciągnięcie (i zatrzymanie!) odbiorców. Kiedy w podcaście poruszany jest temat, który odbiorcę interesuje — a nie może podcastu przesłuchać — zapozna się z transkrypcją.

 

Nie zapominajmy o ważnym aspekcie, dla którego tak ogromną uwagę twórcy przykładają do transkrypcji i napisów pod filmami na YouTube czy instagramowych stories. Ludzie często wolą szybko przeczytać, niż słuchać kilku- czy kilkunastu minutowego nagrania.

 

Ponadto nie zapominajmy o osobach niesłyszących! Opcja napisów pod filmami czy transkrypcji podcastów, wywiadów jest ogromnym ułatwieniem. 

 

Komputer, Urząd, Tabela, Klawiatura, Drewno, Pracy

 

Kto może zajmować się transkrypcją? 

Jak wspomniałam wcześniej — najważniejsza jest znajomość zasad gramatycznych, wiedza, gdzie postawić przecinek i umiejętność szybkiego pisania na klawiaturze. 

 

Nie martw się — jeśli nie czujesz się absolutnym mistrzem, z pomocą przychodzą wszelkiego rodzaju programy, które znacznie ułatwiają pracę transkrybenta. Wiele też przychodzi wraz z praktyką.

 

Jeśli chodzi o narzędzia, których potrzebujesz, to laptop, stałe łącze i… Trochę ciszy. Musisz bowiem skupić się na tym, co masz do przepisania. 

 

Następnym razem rozwinę wątek programów, z których możesz korzystać (darmowo!), aby ułatwić sobie pracę. Serdecznie Cię zapraszam do dalszego czytania! 

 

Chcesz poznać mnie lepiej? Zapraszam Cię na mój fanpage i Instagram!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *