Transkrypcja – jak zacząć pracować jako transkrybent?

Coraz więcej twórców internetowych potrzebuje transkrypcji i szuka osób, które mogłyby się tym zająć. W moich social mediach często o tym wspominam. Niemal zawsze dostaję wtedy pytania, jak zacząć pracować jako transkrybent. Ciężko odpowiedzieć na to pytanie w jednej krótkiej wiadomości, dlatego postanowiłam, że odpowiem na nie tu, na blogu. 

pracować jako transkrybent

Jakie cechy warto mieć, gdy chce się pracować jako transkrybent?

Zanim zdecydujesz się na pracę przy robieniu transkrypcji, zastanów się, czy masz odpowiednie cechy do wykonywania tego zajęcia. Jakie? Przede wszystkim rzetelność, dokładność i bardzo dobre posługiwanie się polszczyzną. To bardzo ważne w pracy transkrybenta. Klient, powierzając Ci wykonanie transkrypcji, liczy na otrzymanie gotowego tekstu do wrzucenia np. na swoją stronę internetową. Najczęściej nie ma czasu ani ochoty sprawdzać, czy wszystko jest w porządku, liczy na to, że otrzymuje od Ciebie dobrze wykonaną pracę. 

Kolejna ważna cecha to terminowość. Klienci zazwyczaj potrzebują transkrypcji na określony dzień, bo np. planują wypuścić odcinek podcastu razem z transkrypcją. Jeżeli zawalisz, on też będzie musiał przesunąć termin publikacji i najprawdopodobniej poszuka innego transkrybenta. 

Jeżeli chcesz pracować jako transkrybent, bardzo przyda Ci się również umiejętność szybkiego bezwzrokowego pisania, to znacznie przyspiesza pracę. Nie bez znaczenia jest także umiejętność robienia researchu. W transkrybowanych materiałach często mogą pojawiać się nazwy własne, nazwiska, tytuły czy branżowe słownictwo. Zamiast zaznaczać w tekście, że czegoś nie rozumiesz, dobrą praktyką jest znaleźć nie do końca zrozumiałe słowo w Google. Klient, który dostanie transkrypcję z 20 komentarzami, najprawdopodobniej poszuka innego transkrybenta. 

Jakiego sprzętu potrzebujesz, by móc pracować jako transkrybent? 

Gdy masz odpowiednie cechy, warto zadbać o sprzęt, który będzie Ci potrzebny do wykonywania transkrypcji. Spokojnie, to same podstawowe urządzenia. Konkretnie laptop lub komputer, wygodne krzesło, dobre słuchawki i ewentualnie myszka, jeśli wolisz korzystać  z niej niż touchpada na laptopie. Wystarczą same podstawowe sprzęty, nie potrzebujesz specjalistycznych. Warto, żeby słuchawki były nauszne i dobrej jakości, to ułatwia pracę.

Masz odpowiednie cechy i sprzęt – co dalej? 

Odpowiednie cechy i sprzęt to jednak nie wszystko. Potrzebna jest pewna wiedza o tym, jak w zasadzie pracować jako transkrybent. Jakie są rodzaje transkrypcji, czym są stemple czasowe, jak oznaczać niezrozumiałe albo niesłyszalne słowa czy w jakich programach pracować. 

Bardzo istotne jest również, gdzie szukać klientów oraz jak wyceniać swoją pracę. Niestety nie jest to oczywiste. Zbyt niskie stawki psują rynek i sprawiają, że to zajęcie staje się zupełnie nieopłacalne. Zbyt wysokie stawki, szczególnie gdy jesteś początkujący, sprawią, że będzie Ci bardzo trudno znaleźć klientów. A i bez tego nie jest to najprostsze zadanie. Wszystkich tych rzeczy możesz poszukać w internecie, np. popytać na facebookowych grupach, być może znajdziesz wartościowe informacje. 

Możesz też wziąć udział w moim kursie online „Jak zostać transkrybentem w 7 dni?” i otrzymać sprawdzoną, skondensowaną wiedzę od transkrybentki z 6-letnim stażem. Kurs prowadzę od kilku lat, z każdą edycją go aktualizuję o nowe bonusowe materiały. Dodatkowo, jeśli wykupisz pakiet z moim wsparciem (który dostępny jest przez określony czas), sprawdzę Twoje prace domowe, dzięki czemu od razu dowiesz się, co podczas robienia transkrypcji robisz dobrze, a co wymaga poprawy. Po przerobieniu kursu będziesz więc gotowy, aby od razu zacząć pracować jako transkrybent.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *