Transkrypcja nagrań – dostosuj się do WCAG 2.0!

Transkrypcja jest zdecydowanie moją ulubioną dziedziną. Dzięki transkrypcji podcastów dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy – a co najważniejsze, właśnie tak rozpoczęłam pracę Wirtualnej Asystentki! To był właśnie mój pierwszy krok. Transkrypcja nagrań jednak nie jest tylko przepustką do tego, aby zacząć pracować zdalnie ;-). Jest bardzo istotnym elementem wielu działań. Transkrypcji potrzebują twórcy internetowi, z transkrypcji korzystają sądy, studenci, socjolodzy. Dziś jednak chciałam omówić, jak transkrypcja nagrań pomoże Ci dostosować się do WCAG 2.0. Ciekawi Cię ten temat? Zapraszam do lektury! 

transkrypcja nagrań

Co to jest WCAG 2.0? 

WCAG 2.0 to skrót od Web Content Accessibility Guidelines, czyli wytyczne dotyczące co do dostępności treści internetowych. Najprościej rzecz ujmując, jest to zbiór dokumentów, które zawierają zalecenia dotyczące tworzenia treści dostępnych dla absolutnie wszystkich serwisów internetowych.

Tyle z definicji – ale co to konkretnie oznacza? WCAG wskazuje nam, jak powinny wyglądać strony internetowe instytucji publicznych, które dostępne będą dla wszystkich. Co najważniejsze – uwzględniając osoby z niepełnosprawnościami.

Serwisy internetowe muszą spełniać określone warunki, dzięki którym wszyscy użytkownicy będą mogli swobodnie je przeglądać i rozumieć treści. Z pewnością już nie raz rzuciło Ci się w oczy, że od pewnego czasu niemalże każdy filmik na YouTube ma dołączone napisy, wiele twórców dba, aby ich instagramowe story również były w nie zaopatrzone. To wszystko pomaga właśnie dotrzeć do kolejnej grupy odbiorców, która niestety dotychczas była pomijana. Dlatego bardzo się cieszę, że WCAG 2.0. weszło w życie – teraz internet będzie naprawdę przestrzenią dla wszystkich! 

Transkrypcja nagrań a WCAG 2.0

W porządku – wiesz już, co to jest za dokument i w jakim celu się go stosuje. Jednak jak transkrypcja nagrań ma pomóc Ci dostosować Twoją stronę do wymogów WCAG? 

Trochę wspomniałam o tym w poprzedniej części tekstu. Wszystkie materiały audio i wideo powinny mieć swoją transkrypcję. Pomoże to zapoznać się z treścią osobom niesłyszącym i niedosłyszącym. To ogromne ułatwienie! Wyobraź sobie, że do tej pory nie było dla Ciebie możliwe zapoznanie się z ogromną ilością treści przez wzgląd na to, że format nie był dostosowany do Twoich potrzeb. Teraz to wszystko się zmienia – dlatego właśnie musisz zadbać o to, aby Twoja strona internetowa spełniała określone wymogi. I właśnie tak transkrypcja nagrań może Ci w tym pomóc. 

Poziomy dostępności WCAG

Żeby jeszcze bardziej przybliżyć Ci temat, pozwolę sobie przedstawić Ci jeszcze główne grupy standardu WCAG. Jest ich cztery, każdy z nich dotyczy czegoś innego. 

Pierwsza to postrzegalność. Tutaj zwracamy uwagę na to, aby wszystkie informacje przedstawiane przez Twoją stronę zostały podane w taki sposób, aby osoby z różnymi ograniczeniami mogły je bez trudu odebrać. Tutaj właśnie pomoże Ci transkrypcja nagrań. 

Kolejna grupa to funkcjonalność. Najprościej rzecz ujmując, tutaj należy zadbać o to, aby komponenty były dostępne dla osób z różnymi ograniczeniami. Nie za bardzo wiesz, o co chodzi? Dobrym przykładem jest to, aby dostosować stronę tak, by osoby ograniczone ruchowo były w stanie korzystać wyłącznie z klawiatury.  Następna grupa to zrozumiałość. To nic innego jak dostosowanie strony tak, aby była zrozumiała dla wszystkich. 🙂 Pomocne jest tutaj podanie języka strony, by mogła zostać odpowiednio odczytana przez czytnik. 

Ostatnia grupa to solidność. Tutaj najważniejsze jest zadbanie o to, aby witryna mogła działać długofalowo. Co to oznacza? Należy zadbać, aby struktura strony i jej działanie spełniało odpowiednie standardy. Tutaj warto zapoznać się z podstawą działań witryn internetowych – a w razie potrzeby, skontaktować się ze specjalistą. Na pewno będzie wiedzieć, co zrobić! Uważam, że lepiej jest zlecić komuś takie działanie, niż samemu robić coś na ślepo – strony lubią się od czasu do czasu wykrzaczyć! 😉 

Mam nadzieję, że przybliżyłam Ci terminy WCAG i wiesz już, dlaczego warto umieścić na swojej stronie transkrypcję. To tyczy się również różnego typu kursów online – jeśli tworzysz swoje treści audio i wideo koniecznie zadbaj o to, aby dołączone były do nich transkrypcje. Potrzebujesz, aby ktoś ją dla Ciebie zrobił? Serdecznie zapraszam Cię do kontaktu! Z przyjemnością ją dla Ciebie wykonam. 🙂 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *