Transkrypcja nagrań

W dzisiejszym wpisie dowiesz się wszystkiego, co trzeba, aby wykonać lub zlecić transkrypcję. Wpisując w wyszukiwarkę hasło “transkrypcja nagrań” pozycjonuje się nam wiele treści – od profesjonalnych stron, usługodawców po programy, które zamienią mowę na tekst. Już w poprzednim wpisie zostało ustalone, że z takich korzystać nie warto – chyba że nagranie jest absolutnie rewelacyjnej jakości. 

Jednak “transkrypcja nagrań” może zawierać w sobie naprawdę wiele. Wiemy, że chodzi o przepisywanie tekstu, wierne jego odwzorowanie. Ale właśnie – jak wierne? Czy w przypadku wszystkich nagrań transkrypcję należy potraktować tak samo? Zapraszam do lektury! 🙂 

Biuro Domowe, Komputer, Biurko, Wyświetlacz, Iphone

Nagrania sądowe

Transkrypcje rozmów sądowych są dobrym przykładem na tzw. transkrypcję pełną. W tym przypadku nie wolno nam niczego pominąć, należy zapisać każdy szmer, stukot filiżanki, rozmowy w tle, mamrotanie, westchnięcie, krzyk, śmiech. Absolutnie wszystko! 

To samo tyczy się błędów gramatycznych, urwanych w połowie zdań. Tutaj liczy się jak najwierniejsze odwzorowanie nagrania. Transkrypcja nagrania sądowego służy zazwyczaj jako dowód w sprawie właśnie, a jak wiadomo – tam wszystko ma znaczenie. 

Wywiady

Wywiady transkrybować można i wiernie odwzorowując nagranie, jak powyżej, można je też odpowiednio zredagować, aby były jak najbardziej czytelne i zrozumiałe. Powiedziałabym jednak, że jeśli o wywiady chodzi – tutaj najczęściej stosowana będzie transkrypcja edytowana. Czyli z delikatną korektą! 

Będzie ona łatwiejsza, przyjemniejsza do przeczytania. Pomijamy zbędne elementy – czyli nie zapisujemy wszystkich dźwięków wokół czy niedokończonych zdań, które niczego nie wnoszą. Należy jednak uważać, aby nie pozwolić sobie na zbyt wiele! 🙂 

Podcasty

Jeśli nagrywasz podcasty i potrzebujesz transkrybenta lub jeśli oferujesz transkrypcję podcasterowi – sugerowałabym transkrypcję z redakcją. Ta, co prawda, jest nieco droższa, ponieważ transkrybent musi zredagować tekst tak, by łatwo się go czytało. Dzieli na akapity – nikt nie jest zachęcony “ścianą tekstu” – poprawia błędy językowe, gramatyczne, zmienia szyk zdania, by było logiczne. Usuwa wszystkie elementy typowe dla mowy potocznej (jak chociażby “Więc” czy “Ja” na początku zdania). 

 

Po co podcasterom transkrypcje ich nagrań? Do pozycjonowania! A przy okazji, w dalszym ciągu wielu odbiorców może preferować czytanie od słuchania. Warto więc mieć już przygotowane transkrypcje! 

Jak zlecić transkrypcję?

Warto wiedzieć, w jaki sposób zlecić transkrypcję. Oczywiście osoba, która się tym zajmuje, powinna wiedzieć, jakie pytania zadać – jednak czasem oczekiwania klientów są nieco inne, niż możemy się spodziewać. 

Jeśli więc zależy Ci na tym, aby otrzymać gotowy tekst do wrzucenia na stronę, który będzie się przyjemnie czytało, przy okazji będzie się pozycjonować – wybierz transkrypcję z redakcją

Jeśli chcesz mieć wiernie odwzorowane nagranie, jednak nie są Ci potrzebne wszelkie dźwięki wokół, zapisane chwile ciszy czy westchnienia, transkrypcja edytowana odpowie na Twoje potrzeby. Pamiętaj, że nie będzie ona tak przyjemna dla czytelnika, jak powyższa – tutaj redakcja będzie naprawdę niewielka. 

A jeśli potrzebujesz wyłącznie wiernego odwzorowania nagrania z uwzględnieniem wszystkiego, wybierz transkrypcję pełną

Co oprócz transkrypcji? 

Jeśli zamiast transkrypcji zależałoby Ci na tekście, w którym uwzględnione będą wyłącznie najważniejsze rzeczy, będzie doskonale zredagowany, uwzględni śródtytuły, nagłówki – wielu transkrybentów oferuje również notatki

Kto najczęściej korzysta z notatek? Na przykład twórcy internetowi, którzy prowadzą swoje webinary. Jak wiadomo, nagrania te nierzadko trwają ponad godzinę, ale nie ma tutaj potrzeby, aby zapisywać ewentualne usterki, luźną rozmowę na początku. 🙂 

Notatka będzie również uporządkowana – więc jeśli w trakcie webinaru odpowiadasz na pytania, nie będą one przerywać tekstu. Transkrybent – jeśli sobie tego życzysz – może umieścić je wszystkie na koniec notatki, w formie Q&A. Może nawet wcale nie uwzględniać pytań – to zależy już od Ciebie! 🙂 

Jeśli masz swój kurs internetowy, jako dodatek do modułów również warto rozważyć notatki. Są łatwe do przyswojenia, czytelne, uporządkowane – informacje w nich zawarte będą najprostsze do przyswojenia. 

Jak widzisz, transkrypcja nagrań to wcale nie taka prosta sprawa! 🙂 Warto jednak zapoznać się z tą dziedziną, jeśli zastanawiasz się nad pracą zdalną lub jeśli tworzysz w Internecie. Transkrypcje robią się bowiem coraz bardziej popularne. Jeśli jednak chcesz zgłębić temat transkrypcji – zapraszam Cię do przeczytania moich pozostałych wpisów.

Miejsca Pracy, Urząd, Biurko, Blogi, Klawiatura, Mysz

Masz do mnie pytania? Sprawdź mój fanpage – po długiej przerwie znów zaczynam działać. Zapraszam Cię serdecznie! 🙂 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *