Transkrypcja podcastu i napisy do filmów – korzyści dla autora

Jak wiecie, transkrybenci zajmują się również napisami do filmów – na przykład takich na YouTube, zapisy webinarów czy do kursów online. Wiele osób zastanawia się, jakie korzyści z tego płyną – niektórzy twierdzą, że transkrypcja podcastu czy napisy do filmów to tylko niepotrzebny wydatek. Czy aby na pewno? Już tłumaczę! 

Mikrofon, Audio, Nagrywanie, Podcast, Muzyka

Transkrypcja podcastu – dlaczego warto? 

Jak wiadomo, wielu podcasterów decyduje się na umieszczanie na swoich stronach transkrypcji podcastów. Przyczyna jest bardzo prosta – pozycjonowanie! 🙂 Google słów kluczowych nie da rady wziąć z nagrania. Dlatego właśnie autorzy decydują się na transkrypcje. Wywiady to nierzadko kilkanaście, kilkadziesiąt stron tekstu! 

Jakie jeszcze korzyści podcasterzy czerpią na transkrypcjach? Można powiedzieć, że to trochę ukłon w stronę słuchacza. Niektórzy właśnie, zainteresowani tematem, mogą się jednak zniechęcić formą do słuchania, bo zwyczajnie wolą czytać. Mając jednak przed sobą dwie opcje, z pewnością coś dla siebie wybiorą! 🙂 Mimo tego, że formy mediów, które są tylko do słuchania (audiobooki i podcasty właśnie) idą już w ręka w rękę z pozostałymi warto zadbać o to, żeby dopasować jednak tę formę do naszego odbiorcy. 

Nie wolno zapomnieć jednak o osobach niesłyszących! Nie wiemy, jaki procent społeczeństwa stanowią osoby głuchonieme, ale nie jest to ważne. Z pewnością dużo więcej, niż moglibyśmy sądzić. Dlatego bardzo mnie bardzo cieszy trend transkrypcji. Sprawiają, że wszystkie treści dostępne są dla każdego! 🙂 

Co jeszcze można zrobić z transkrypcją podcastu? Pozwól, że przedstawię Ci jedno pojęcie!

Recykling treści

Czyli kilkukrotne wykorzystanie treści. Rzecz jasna – nie należy z tym przesadzać, ale szkoda też nie wykorzystać czegoś, co korzystało nas mnóstwo pracy i wysiłku. Dzięki recyklingowi możesz przyciągnąć do siebie nowych odbiorców (na przykład, jeśli do tej pory zajmujesz się tylko publikacją podcastów i dodasz do tego transkrypcje). 

Recykling treści jest również ogromną pomocą dla Ciebie – przekształcając content na inną formę, oszczędzasz czas. Jest to też świetne koło ratunkowe, gdy brak Ci pomysłu! 🙂 Z transkrypcji podcastu na przykład możesz sporządzić artykuł, infografikę, notatkę – możliwości jest mnóstwo. Możesz wybrać najważniejsze elementy i umieścić na swojej stronie. Wielu twórców bardzo chwali sobie tę metodę! 

Napisy do filmów – dlaczego twórcy się na nie decydują?

Nie mówię tu o tłumaczeniach – tylko o polskich napisach do filmów po polsku. Po raz kolejny – to sprawia, że treści video dostępne są również dla osób niesłyszących. Jest to też wygodne dla odbiorcy – nie zawsze mamy możliwość przesłuchania czegoś. I co jeszcze? Bardzo wygodne dla twórcy – przyciąga uwagę widza. Przypomnij sobie moment, kiedy na Facebooku, scrollując, widzisz film bez dźwięku i bez napisów. Jeśli na początku to nie jest dla Ciebie interesujące, przejdziesz dalej. Tekst jednak zatrzyma Twój wzrok na dłużej! 

Poszerzanie grona odbiorców to tylko jeden z aspektów. Z pewnością masz konto na Instagramie i obserwujesz tam niektórych twórców. Sama muszę przyznać, że korzystając z tego medium, oglądając story obserwowanych przeze mnie osób – mimo największej sympatii – pomijam te bez napisów. Często potrzebuję absolutnej ciszy, bo jeden z synów ma drzemkę. Słuchawki leżą za daleko albo mam dosłownie dwie minuty, żeby zobaczyć, co się dzieje na moim Instagramie. Nie tracę czasu na treści, które nie są odpowiednio dostosowane. A dodanie napisów to właśnie dostosowywanie contentu do odbiorcy! W ten sposób właśnie o niego dbasz. A odbiorca, o którego się dba, z pewnością z Tobą zostanie. A na tym nam zależy, prawda? Zapamiętaj więc – napisy do filmów to już konieczność! 

To już wszystko na dziś! Mam nadzieję, że zainteresowałam Cię tematem transkrypcji i napisów do filmów. Jeśli interesuje Cię taka usługa, transkrypcja podcastów czy napisy do filmów – zapraszam Cię serdecznie do kontaktu. Jeśli jednak chcesz się więcej dowiedzieć, ponieważ rozważasz to jako dodatkowe źródło zarobku – zachęcam Cię do przeczytania reszty artykułów na blogu! 

Youtube, Iphone, Smartphone, Mobilnych

Jeszcze jedno – jeśli uważasz, że ten wpis jest wartościowy, będzie mi miło, jeśli podrzucisz go znajomemu. Jeśli chcesz być na bieżąco – zapraszam Cię na mój fanpage

 

Pozdrawiam Cię serdecznie! 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *