Transkrypcja rozmowy – kto na niej skorzysta? 

Zastanawiasz się, czym dokładnie jest transkrypcja rozmowy? Kto na niej skorzysta? Na wszystkie pytania dotyczące transkrypcji rozmowy odpowiadam w tym tekście. Zapraszam Cię zatem do lektury! 

Transkrypcja rozmowy – co to jest?

Transkrypcja to zamiana słowa mówionego na pisane, czyli innymi słowy, polega na dokładnym spisaniu całej treści rozmowy. Oczywiście – transkrypcję można wykonać tak, że uwzględnione w niej będzie każde westchnienie, podniesiony głos, pauza czy nawet odgłos przejeżdżającego samochodu. Nie w każdym przypadku jest to jednak potrzebne, można więc zlecić transkrypcję edytowaną – tutaj zostawiamy samą treść, bez dodatków, które nie wnoszą niczego do rozmowy. Jeśli jednak potrzebujemy tekstu, który dobrze się czyta – tutaj z pomocą przychodzi transkrypcja z redakcją. Zazwyczaj korzystamy tej opcji przy transkrypcji wywiadów, transkrypcji podcastów itd. 

Do czego potrzebna jest transkrypcja rozmowy? 

Transkrybować możemy absolutnie wszystko – przez wywiady i podcasty, jak już wspomniałam we wcześniejszym punkcie (nie tylko w celu umieszczenia ich na stronie internetowej, ale również, aby zrobić napisy), po transkrypcje nagrań zamieszanych w instagramowych relacjach. Do czego jeszcze? 

  • Transkrybować możemy rozprawy sądowe – transkrypcja ogromnie pomaga przy odpowiednim udokumentowaniu ich przebiegu. Należy pamiętać, że tutaj istotne jest absolutnie wszystko.
  • Transkrybujemy również różnego rodzaju dowody w sprawie – tutaj dźwięk często pozostawia wiele do życzenia, ale z pomocą odpowiedniego programu można nagranie “odszumić”. Tutaj również nie powinno się niczego pomijać. 
  • Kolejna rzecz: podcasty. Wielu twórców bardzo chwali sobie transkrypcje, ponieważ te pozycjonują stronę. Co więcej – dzięki transkrypcjom nagrane przez twórców treści dostępne są również dla osób niesłyszących!
  • Transkrypcje webinarów czy kursów online z kolei pomagają twórcom dotrzeć do większej ilości odbiorców. Nie wszyscy również mają czas zapoznać się z materiałami wideo – często po prostu wygodniej jest coś przeczytać. Dlatego właśnie twórcy internetowi często decydują się na transkrypcje udostępnianych treści. Można powiedzieć, że jest to taki ukłon w stronę odbiorców 🙂 

Transkrypcja rozmowy – czy ktoś może na niej skorzystać? 

Jak najbardziej! Na transkrypcjach korzystają przede wszystkim osoby niesłyszące lub niedosłyszące. Mogą mieć taki sam dostęp do podcastów i innych nagrań jak cała reszta! Transkrypcja rozmowy jest też przydatna właśnie w sądownictwie, więc tu również korzystają wszyscy zainteresowani. 😉 Jeśli tworzysz w internecie, również na tym korzystasz – dochodzisz do większej liczby odbiorców, ułatwiasz też tym obecnym przyswajanie treści. Jeśli nagrywasz podcasty pamiętaj, że transkrypcje pomogą Ci z pozycjonowaniem strony. Dźwięk tego nie zrobi! 

 

Jeśli potrzebujesz transkrypcji, sprawdź moją ofertę. Z przyjemnością Ci pomogę! 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *