Transkrypcja rozmowy – na co zwrócić uwagę? 

Jak wiadomo, transkrypcja rozmowy to nie taka prosta sprawa! Początkujący transkrybenci są często zaskoczeni, że praca nie idzie tak szybko, jak powinna. Wydaje się, że przepisanie rozmowy telefonicznej to bułka z masłem. Niestety, nie do końca tak to wygląda. 🙂 

Żeby swobodnie transkrybować potrzebujemy do tego doświadczenia – w żaden inny sposób nie da się ugryźć tematu. Możemy przeczytać mnóstwo materiałów na ten temat, jednak prawda jest taka, że każdy i tak w końcu wypracuje swój własny styl pracy i metodę transkrypcji. Dlatego też zleceń nie brakuje – jeśli potrzebujesz transkrypcji jednorazowo albo załóżmy raz w miesiącu, nie ma potrzeby, abyś się tego uczył. Po prostu szkoda Twojego czasu

Warto natomiast wiedzieć, na co zwrócić uwagę zlecając transkrypcję. Warto wiedzieć, czego wymagać, aby później nie wnosić żadnych poprawek. Żebyś mógł dokładnie wytłumaczyć transkrybentowi, czego oczekujesz. 

transkrypcja rozmowy

Rodzaj transkrypcji

Przede wszystkim zastanów się, jakiego rodzaju transkrypcji potrzebujesz. Transkrypcji pełnej, gdzie zapisane jest wszystko, każde chrząknięcie czy dźwięki w tle? Czy może edytowanej, gdzie takie elementy właśnie są pomijane, ale także różnego rodzaju powtórzenia czy niedokończone zdania? Czy może zależy Ci na transkrypcji z redakcją, gdzie tekst zostaje zmodyfikowany tak, aby czytelnik mógł swobodnie się z nim zapoznać – gdzie zniwelowane zostają wszystkie błędy, powtórzenia i logiczne błędy? Zastanów się, czego potrzebujesz! 

Znaczniki czasowe 

O co również należy zadbać? O znaczniki czasowe. Te stosujemy zazwyczaj w przypadku transkrypcji pełnej. Są bardzo pomocne przy różnego rodzaju sprawach sądowych. Ale nie tylko! Transkrypcja rozmowy, transkrypcja wywiadu również może być ubogacona znacznikami czasowymi – pomaga to odnaleźć się w nagraniu (zwłaszcza gdy trwa parę godzin). 

Znaczniki można umieszczać co 10 minut (z tym spotykam się najczęściej), ale można również zamieszczać je na początku każdej wypowiedzi. 

Czas realizacji

Transkrypcja rozmowy to naprawdę czasochłonne zajęcie. Jeśli więc wiesz, że będziesz jej potrzebować, nie zostawiaj zlecenia na ostatnią chwilę! Na godzinne nagranie dobrej jakości, gdzie nie występują niezrozumiałe słowa a rozmówcy nie mówią przez siebie, doświadczony transkrybent poświęci około czterech godzin. To połowa dnia pracy! Dodajmy do tego przerwę, fakt, że od czasu do czasu transkrybent będzie musiał odebrać jakiś telefon. Robi się z tego pokaźna ilość godzin! Dlatego pamiętaj, aby odpowiednio wcześnie zlecić zdanie. Oczywiście, niektórzy transkrybenci oferują wykonanie zlecenia w ciągu 24 godzin. Tutaj jednak liczy się od 150% do nawet 200% podstawowej stawki. 

Mam nadzieję, że rozjaśniłam Ci nieco kwestie związane z transkrypcją. Jeśli potrzebujesz doświadczonej transkrybentki, zapraszam Cię do zapoznania się z moją ofertą

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *