Transkrypcja szybciej i lepiej.

Transkrypcja sprawia Ci trochę problemów? Nie martw się! Na dzisiaj przygotowałam dla Ciebie… Ćwiczenia, które pozwolą na naukę jeszcze szybszego pisania na klawiaturze, triki, które pozwolą wykonywać transkrypcje w szybszym tempie. 

 

Jak szybciej pisać? 

Transkrypcja jest rzeczą niemożliwą, jeśli sprawnie nie poruszasz się po klawiaturze. Zakładam, że piszesz już w miarę szybko i po prostu chcesz nauczyć się robić to jeszcze szybciej i bez literówek! 

 

Przygotowane ćwiczenia są proste i sama z nich korzystałam, więc mam nadzieję, że i w Twoim przypadku się sprawdzą.

 

Komputer, Laptop, Biurko, Gniazdo Słuchawek, Notatnik

 

Po pierwsze: zamknij oczy! Jak pewnie wiesz, kluczem do szybkiego pisania jest pisanie bezwzroczne. Innymi słowy: musisz znać swoją klawiaturę na pamięć. Zamknij oczy, wysil głowę i próbuj pisać nie patrząc na klawiaturę. 

 

Jeśli już długo masz z klawiaturę do czynienia, ćwiczenie to nie powinno sprawić ci żadnego problemu! Pewnie zdarzy Ci się kilka literówek, pewnie na moment zatrzymasz się, bo w głowie ci zaiskrzy, że nie wiesz, gdzie znajduje się dana litera. To nic! Zastanów, się, może później zerknij… I na pewno już zapamiętasz.

 

Przede wszystkim: ćwicz, ćwicz i jeszcze raz: ćwicz! 

 

Mimo wszystko pisanie bezwzrokowe sprawia Ci trudność? Zacznij od tego, by nauczyć się pisać bezwzrokowo kilka rzeczy. Często poleca się, by pierwszą rzeczą, którą nauczysz się pisać bezwzrokowo, było… Twoje nazwisko! 

 

Przy pisaniu bezwzrocznym pomaga fakt, że znasz położenie każdej litery na klawiaturze. Tutaj znów nie odkryję niczego nowego: ćwicz! Możesz poświęcić na przykład 30 sekund, by starać się zapamiętać położenie poszczególnych liter. Następnie: pisz przez minutę! Mogą być to Twoje przemyślenia, może być to również tekst dyktowany. 

 

Niewątpliwą zalet wykonywania transkrypcji jest fakt, że to właśnie przepisywanie dyktowanego tekstu jest jednym z najlepszych ćwiczeń szybkiego pisania na klawiaturze. Pracujesz więc, a przy tym trenujesz tę umiejętność! 

 

Triki na szybsze transkrybowanie!

Pierwszy trik obszernie rozpisałam już wyżej. Powtórzę. Po pierwsze: naucz się szybko pisać. 🙂 To maksymalnie pomaga! 

 

Trikiem, który mi pozwala znacznie przyspieszyć pracę, to… Przyspieszenie tempa nagrania. Rzecz jasna — to absolutnie się nie sprawdzi, kiedy na Twoim nagraniu rozmówcy mówią szybko i niewyraźnie — wtedy właśnie zmniejszamy tempo — ale kiedy na nagraniu rozmówcy mówią stosunkowo wolno, często i dużo się zastanawiają nad tym, co powiedzieć… Przyspieszaj! Wymusi to również na Tobie szybsze tempo przepisywania. U mnie to sprawdza się doskonale! 

 

Ostatnie może nie jest zbyt wyszukanym trikiem, bardziej radą, ale dla mnie na samym początku nie było to oczywiste. Zawsze, ale to zawsze używaj słuchawek. Nawet gdy w pomieszczeniu nikogo nie ma, możesz pozwolić sobie na włączenie nagrania tak głośno, jak tylko ci to odpowiada — wybierz słuchawki! 

 

Gniazdo Słuchawek, Słuchawki, Nasłuchiwanie, Muzyka

 

Pomogą Ci wygłuszyć wszystko dookoła. Nie ukrywajmy — robienie transkrypcji może być czasami dość żmudne, jeśli nagrania są długie. Bardzo łatwo możemy się rozproszyć! Dlatego właśnie warto, by nie dochodziły do nas dźwięki z zewnątrz. 

 

Oprócz tego, żeby oczywiście transkrypcja miała odpowiednią formę, musimy zadbać o to, aby przepisywanie szło nam sprawnie! Im szybciej, tym dla nas lepiej. Zadbajmy więc o to, by nic nas nie rozpraszało. Jak wiadomo, kluczem do efektywnej pracy jest cisza i spokój, także… Zadbajmy o to! 

 

Chcesz poznać mnie lepiej? Zapraszam Cię na mój fanpage i Instagram!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *