Transkrypt i stenogram – najważniejsze informacje
Transkrypt i stenogram to dwie zupełnie odrębne rzeczy, choć często te pojęcia są mylone. Jeśli masz wątpliwości dotyczące tych pojęć – dziś wszystko Ci wyjaśnię. Ciekawi Cię ta kwestia? Przeczytaj dzisiejszy wpis!
Transkrypt – co to jest?
Transkrypt to jak najdokładniejsze odwzorowanie, zapisanie nagrania (wypowiedzi, wywiadu, podcastu). Często stosuje się znaczniki czasowe (w przypadku transkrypcji nagrań sądowych zazwyczaj jest to co 10 minut – albo z każdą rozpoczętą wypowiedzią). W klasycznym transkrypcie (transkrypcji pełnej) zapisujemy dosłownie wszystko. Oznaczamy każdy dodatkowy dźwięk, westchnienie, pauzę, szloch, dźwięki z oddali. Dobry transkryptor z pewnością powie Ci, jakiej transkrypcji potrzebujesz Ty – nierzadko transkrypcja pełna nie jest potrzebna. Równie dobrze sprawdzi się transkrypcja edytowana (gdzie pomijamy nic niewnoszące dźwięki), ugładzamy tekst. Przez podcasterów na przykład często wybierana jest transkrypcja z redakcją, gdzie dba się o to, aby transkrypt był jak najprzyjemniejszy w odbiorze dla czytelnika.
Co jest najważniejsze w transkrypcie? Wyraźny podział na osoby – jeśli w wywiadzie jest tylko dwóch rozmówców, osobę prowadzącą wywiad najczęściej pogrubiam, gościa zostawiam. Jeśli więcej – stosuję inicjały dla rozróżnienia, a jeśli ich nie znam, oznaczam jako K (kobieta), M (mężczyzna), K1, M2 i analogicznie. 🙂
Wykonanie transkryptu to dość czasochłonna sprawa, dlatego nie warto zlecania go odkładać na ostatnią chwilę.
Cena transkryptu zależna jest od kilku czynników:
- jakości nagrania,
- czasu na wykonanie zlecenia,
- zaawansowania nagrania (np. mnóstwo słów, które są specjalistyczne i które transkryptor czy transkryptorka musi sprawdzić).
Nie obawiaj się jednak – wszystko to powinno być dokładnie wyszczególnione w cenniku.
Stenogram – co to jest?
Stenogram przede wszystkim wykonywany jest za pomocą metody, która nazywa się stenografią. Nie jest to coś, czego można nauczyć się w jeden dzień, dlatego do tego zadania zatrudnia się ekspertów – stenografów. Czym jest zatem stenografia?
Stenografia to nic innego, jak metoda skróconego zapisu, w której posługujemy się symbolami. Główną zaletą stenogramów jest właśnie to, że nie każdy może je odczytać, dlatego właśnie korzysta się z nich przy tajnych dokumentach. Dobry stenograf potrafi bardzo szybko zapisywać rozmowę w jej rzeczywistym czasie (albo i szybciej!).
Jak widzisz – transkrypt i stenogram to coś zupełnie innego! Dlatego właśnie nie należy korzystać z tych sformułowań zamiennie.
I jedna, i druga metoda ma swoje wady i zalety. Też oczywiście stenogramy nie mają tak szerokiego zastosowania, jak transkrypty.
Jeśli potrzebujesz solidnie przygotowanego transkryptu, który odpowiadać będzie Twoim potrzebom – skontaktuj się ze mną. Sprawdź, jaka jest moja oferta – a w razie wątpliwości i pytań śmiało do mnie pisz! To nic nie kosztuje. 🙂