Wady i zalety zawodu transkrybenta

Zastanawiasz się nad pracą przy transkrypcjach? A wiesz, jakie są wady i zalety zawodu transkrybenta?

wady i zalety zawodu transkrybenta

Często słyszy się, że jest to praca idealna, bo przecież pracujesz w domu i „tylko” spisujesz nagrania. Nic bardziej mylnego! Zawód transkrybenta, jak każdy inny zawód ma swoje wady i zalety. Postaram się dzisiaj kilka z nich przybliżyć. 

Jakie są wady i zalety zawodu transkrybenta?

Zacznijmy w takim razie od zalet! Największą zaletą jest rzeczywiście możliwość pracy z domu lub w zasadzie z każdego miejsca na świecie. Wystarczy laptop, dostęp do Internetu (a i to nie jest konieczne, jeśli masz plik głosowy zapisany na komputerze) i wygodne słuchawki, żeby móc pracować gdzie tylko zechcesz. Kochasz podróże i w sezonie letnim spędzasz większość dni na wyjazdach? W przypadku pracy transkrybenta to nie jest żadną przeszkodą! 

 

Kolejną zaletą jest właśnie to, że nie musisz posiadać żadnego specjalnego sprzętu, aby móc rozpocząć pracę w tym zawodzie. Oczywiście, jeśli będziesz miała lepsze słuchawki, to pewnie będzie Ci się wygodniej pracowało. Podobnie, jeśli chodzi o sprawnie działający komputer. Ale powiedzmy sobie szczerze — jeśli chcesz dopiero spróbować tej pracy i nie wiesz, czy to będzie coś dla Ciebie, to spokojnie możesz zaczynać na tym, co zapewne masz już w domu! Jeśli chcesz więcej przeczytać na temat tego, co jest potrzebne do robienia transkrypcji, to zapraszam Cię do mojego wpisu 3 rzeczy, które są potrzebne, aby zostać transkrybentem!

 

Największą zaletą zawodu transkrybenta moim zdaniem jest możliwość dowiadywania się mnóstwa ciekawych informacji! Nie wiem jak Ty, ale ja wprost uwielbiam się uczyć, a często podczas transkrybowania podcastów i webinarów mam okazję dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy. W dodatku robiąc wiele transkrypcji, trafiamy na różne tematy i dzięki temu poznajemy rzeczy, po które sami pewnie byśmy nie sięgnęli. To bardzo poszerza horyzonty!

Wady zawodu transkrybenta

Moim zdaniem największą wadą zawodu transkrybenta jest potrzeba ogromnego skupienia na zadaniu. Tutaj nie ma opcji pracowania i przy okazji spoglądania w telefon, prowadzenia rozmów z domownikami i tak dalej. Musisz być skupiona, albo będziesz w nieskończoność cofać nagranie, żeby napisać wszystko prawidłowo. 

 

To wiąże się z kolejną wadą, czyli z czasem spisywania transkrypcji. Na początku spisanie kilku minut nagrania może zająć Ci nawet godzinę! Dużo zależy od jakości otrzymanego nagrania, od tego ile osób bierze udział w rozmowie i o czym ta rozmowa jest. Jeśli robisz transkrypcję związaną z jakimś tematem, o którym nie masz zielonego pojęcia, to niestety musisz tracić czas na poszukiwanie prawidłowego zapisu np. nazwisk, czy w przypadku branży IT — oprogramowań. Oczywiście to wszystko jest kwestią wprawy. Z czasem będziesz coraz szybciej pisać na klawiaturze i każde kolejne nagranie zajmie Ci mniej czasu. 

 

Trzecia wada wiąże się w pewien sposób z trzecią zaletą tego zawodu. Brzmi dziwnie? Już tłumaczę! Podczas spisywania transkrypcji najczęściej dowiadujesz się ciekawych i interesujących rzeczy, ale niestety nie zawsze. Czasem, szczególnie podczas spisywania nagrań do sądu, możesz usłyszeć bardzo trudne rozmowy. Mogą to być nagrania uwieczniające przemoc wobec innych osób, płacz dzieci, opisy trudnych przeżyć. To potrafi bardzo mocno utkwić w pamięci i w takiej sytuacji zdecydowanie trudno jest odciąć się od tych emocji. Niestety musisz wypracować sobie twardą skórę jeśli chodzi o takie momenty.

Wady i zalety zawodu transkrybenta — przekonałam Cię?

Mam nadzieję, że udało mi się przedstawić Tobie wady i zalety zawodu transkrybenta. Oczywiście jest tego dużo więcej, może jeszcze kiedyś wrócimy do tego tematu? Na sam początek myślę, że to wystarczy! Dzięki takiemu krótkiemu zestawieniu możesz zastanowić się, czy ta praca jest rzeczywiście dla Ciebie. Od siebie mogę jedynie powiedzieć, że zdecydowanie warto spróbować!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *